Klasszikus zene rendszeres hallgatásával számos egészségügyi probléma hatékonyan kezelhető, állítják a kutatók.
Egy friss vizsgálat szerint péládul a gyakori zenehallgatás javítja a rövid és a hosszútávú memóriát demenciától szenvedő betegek esetében, de zeneterápiával eredményesen tudták kezelni a sztrókon átesett pácienseket és a Parkinson-kórosokat is.
A Bartók rádió hallgatásával a vérnyomás is egészséges szinten tartható, legalábbis egy 2008-as amerikai kutatás szerint. A klasszikus zene olyan gyors javulást idézett elő az alanyok keringésében, hogy a vizsgálatot végző orvos azóta Vivaldit és Mozartot ír fel receptre a pácienseinek, a zene ugyanis harmonizálja a szervezet autonóm idegrendszerét.
De fájdalomcsillapításra is remekül hasznosíthatóak például Bach művei. Egy 2005-ös svéd kutatásból nyilvánvalóan kiderült, hogy azok a páciensek, akik a műtétjük alatt klasszikus zenét hallgathattak, utólag jóval kevesebb fájdalomról számoltak be. Mindennek az lehet a hátterében, hogy a muzsika csökkenti a stresszhormon szintjét a szervezetben.
A klasszikus zene ezen felül elősegíti a szervezet védekező funkcióját is, de a szív egészségének is kifejezetten jót tesz. Hatékony segítséget tud nyújtani a zenehallgatás azoknak is, akik nehezen tudnak elaludni, ahogy azt számos kutatás is bizonyította.
(Kép: flickr)