A Chicagói egyetem pszichológusai azonban most egy izgalmas eredménnyel rukkoltak elő. Az állítják ugyanis, hogy felnőtt embereket is meg lehet tanítani az abszolút hallásra, hogy milyen mértékben, annak pedig csak a memóriájuk kapacitása szab határt!
Az első kísérlet során 17 főiskolai hallgatót vizsgáltak meg. Arra kérték őket, hogy határozzanak meg 180 hangot a zongorán, és rögtön visszajelzést is kaptak arról, vajon helyesen mondták-e. Ez a gyakrolatsorozat látványosan javította a hallgatók hangfelismerő készségét, olyannyira, hogy az öt hónappal későbbi tesztelésen jó páran abszolút hallásról tettek tanúbizonyságot.
Egy másik vizsgálatban harminc résztvevőt tanítottak meg arra, hogy felismerjenek 12 különböző hangot a zongorán, gyakorlásképpen pedig videó és hanganyagok alapján kaptak visszajelzést a válaszaik helyességéről. Ez a csoport is elképesztő módon javított első eredményein.
A pszichológusok állítása szerint ezek a fantasztikus eredmények az egyes alanyok remek memóriájával magyarázhatók, azaz olyan sokáig meg tudták őrizni emlékezetükben a hangokat, hogy könnyűszerrel felimerték őket, amikor újrahallották.
Hogy a veleszületett és a tanult abszolút hallás vajon mennyiben tér el egymástól, arra nem tért ki a kutatás. Az eredmények azonban mindenképpen bíztatóak lehetnek azok számára, akik nem születtek tökéletes hallással, de ennek ellenére szeretnének megtanulni tökéletesen zongorázni.
(Kép: wlodi)